Dlaczego bieganie pomaga się odstresować?

Dlaczego bieganie pomaga się odstresować?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywność fizyczna pomaga zredukować stres, wyciszyć kłębiące się myśli, a także zmniejszyć napięcie w organizmie. Jedną z najskuteczniejszych dyscyplin pod tym względem jest bieganie.

Czas na bycie samemu

Stres spowodowany jest nerwowymi sytuacjami, natłokiem zadań oraz obecnością dużej liczby ludzi wokół. Bieganie pozwala na spędzenie czasu w samotności i spokoju. Z dala od innych osób mamy okazję pobyć na osobności ze swoimi myślami i odpocząć od ciągłego towarzystwa. Dodatkowym bodźcem relaksującym może być ulubiona muzyka w słuchawkach, która będzie narzucać kolejnym krokom rytm i pozwoli na odwrócenie uwagi od nagromadzonych emocji.

Bieganie to jedna z aktywności wymagająca poświęcenia dłuższego czasu i systematyczności, dlatego wpisana w codzienny harmonogram ułatwi wygospodarowanie czasu dla siebie i zmianę otoczenia. Jogging to czynność wykonywana mechanicznie, nie angażująca umysłu do skupienia czy koncentracji uwagi, dlatego świetnie sprawdzi się jako forma relaksu i wyciszenia.

Dotlenienie organizmu

Bieganie to także świetny sposób na dostarczenie organizmowi tlenu. Po wizycie na świeżym powietrzu wszystkie komórki otrzymują tlen niezbędny do wytwarzania energii i mogą swobodnie rozpocząć swoja pracę. Rytmiczny ruch pozwala na koncentrację na sposobie oddychania, wyrównaniu oddechu, uspokojeniu organizmu i zmniejszeniu aktywności układu nerwowego, który został pobudzony przez silny stres.

Kortyzol, nazywany popularnie hormonem stresu, aktywuje pracę całego organizmu i pobudza jego działanie. Opanowanie oddechu i wykonywanie automatycznych ruchów pomaga w obniżeniu poziomu i zredukowaniu odczuwanego napięcia, także tego emocjonalnego.

Utrzymanie prawidłowej techniki oddechu podczas biegu może być także stymulowane przez wcześniejsze wykonywanie prostych ćwiczeń oddechowych przed wyjściem na trening biegowy. Taka forma aktywności również wpływa na redukcję kortyzolu i pomaga zrelaksować napięte mięśnie całego ciała. Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tlenu zmniejszy odczuwanie dolegliwości, pozwoli na odświeżenie umysłu i efektywniejszą pracę mózgu.

Produkcja endorfin

Wysiłek fizyczny pozwala na wydzielanie hormonu szczęścia i zmniejszenie poziomu kortyzolu w organizmie. Największa ilość endorfin wytwarzana jest po 30 minutach od rozpoczęcia treningu, dlatego rozpoczynając bieg, należy zaplanować trasę na co najmniej godzinną sesję.

Przeprowadzone badania jednoznacznie wykazały, że hormony szczęścia nie odpowiadają za poprawę humoru czy lepsze samopoczucie, ale dają uczucie odprężenia i zmniejszają napięcie odczuwane w mięśniach całego ciała. Uczucie relaksu po wysiłku fizycznym, a tym samym zwiększona ilość endorfin organizmie, utrzymuje się od 24 do 28 godzin po intensywnym treningu.

Jak przekonują naukowcy, brak powrotu do ćwiczeń przez kolejne 72 godziny może objawiać się znacznym obniżeniem zawartości hormonu, a tym samym nawrotem stresu oraz uczucia niepokoju, dlatego istotna jest systematyczność treningów.

Pewnie słyszeliście o tym, że bieganie redukuje stres, ale co to właściwie oznacza?🤔

👉Podczas treningu wydzielane są…

Opublikowany przez Ultrasklep.pl – Biegi Ultra, Biegi Górskie, Sprzęt i Porady Poniedziałek, 15 marca 2021

Zmniejszenie poziomu kortyzolu

Stres w biologicznej perspektywie oznacza znacznie podniesiony poziom hormonu stresu. Produkcja endorfin i dotlenienie organizmu zmniejszają jego zawartość w organizmie, jednak trening sam w sobie pozwala na redukcję tego mikroelementu. Odczuwane napięcie znika dopiero po około 20 minutach od rozpoczęcia treningu, czyli chwilę wcześniej, niż organizm rozpoczyna produkcję endorfin.

Poziom kortyzolu wzrasta niemal w całości od razu po zakończeniu ćwiczeń. Endorfiny i tlen to jedynie czynniki powodujące zmniejszenie odczuwalności obecności kortyzolu. Sport, a w szczególności bieganie, pomaga kontrolować poziomy hormonów i monitorować stan organizmu i zredukować stres, jednak nie rozwiąże w pełni problemu odczuwania przewlekłego stresu. Bieganie jest skutecznym sposobem na zniwelowanie codziennego stresu o niskim nasileniu, jednak nie sprawdzi się jako forma terapii w przypadku silnych bodźców nerwowych.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*